DAULAT TUANKU

DAULAT TUANKU

Isnin, 17 November 2008

TUNKU ABDUL RAHMAN PUTRA AL-HAJ

Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj lahir pada 8 Februari 1903 di Istana Pelamin, Alor Setar, Kedah. Beliau melibatkan diri dalam UMNO sejak awal penubuhan UMNO pada 1946 dan dipilih menjadi Yang Dipertua UMNO kedua pada 26 Ogos 1951 apabila Dato’ Onn Jaafar melepaskan jawatan tersebut kerana perbezaan pendapat berkenaan isu membukakan keahlian UMNO kepada orang bukan Melayu.

Tunku Abdul Rahman memegang jawatan selama kira-kira 20 tahun sebelum berundur pada Januari 1971. Selain menukar slogan UMNO dari”Hidup Melayu” kepada “Merdeka”, Tunku juga memulakan kerjasama di antara UMNO dengan Malayan Chinese Association (MCA) dan seterusnya dengan Malayan Indian Congress (MIC) melalui Parti Perikatan. Langkah tersebut diambil bagi memudahkan usaha mencapai kemerdekaan.

Tunku mendapat mandat penuh rakyat setelah berjaya meraih 51 daripada 52 kerusi bagi Majlis Perundangan Persekutuan pada pilihan raya umum Julai 1955, Tunku berjaya mendapatkan kemerdekaan penuh bagi Persekutuan Tanah Melayu pada 31 Ogos 1957.Tunku seterusnya dilantik menjadi Perdana Menteri yang pertama. Selepas merdeka, Tunku ‘melahirkan’ pula Malaysia pada 16 September 1963 dengan membawa masuk Sabah, Sarawak dan Singapura ke dalam Malaya.

Tunku meletakkan jawatannya sebagai Perdana Menteri pada 22 September 1970 dan sebagai Presiden Menteri pada 22 September 1970 dan sebagai Presiden UMNO dalam Perhimpunan Agung parti pada 23-24 Januari 1971. Tunku Abdul Rahman mangkat pada 6 Disember 1990.

Tiada ulasan: